Vezérelt villás rendképzők, SaMasz 3,0 – 4,7 m

Vezérelt villás rendképzők, SaMasz 3,0 – 4,7 m

A terített rendekből a betakarításhoz (rendfelszedő pótkocsihoz, bálázáshoz, szecskázáshoz) szűkített rendet kell képezni, hogy a következő lépésben a gépek teljesítményét jól kilehessen használni. A korszerű rendképző és rend összerakógépek függőleges tengely körül forgó több villakarból és villakaronként többágú rugós villából épülnek fel, amelyek hordozókerethez kapcsolódnak és hajtásukat a traktorról kapják. A forgórészek támasztó kerekeken keresztül követik a talajfelszínt. A jobb talajkövetés érdekében tandem felépítésben 3-5 támasztó kereket is alkalmaznak forgórészenként. A vezérelt villával felszerelt rendképzők általában nagy (2,5-4,7 m)átmérőjű, egy-két vagy négy forgórészből épülnek fel –középső vagy oldalirányú rendképző kivitelben. A képzett rend mérete (szélessége) a rotorok egymáshoz képesti helyzetének állításával szabályozható. Az egy forgórészes (3-4,7 m munkaszélességű) és a két forgórészből felépülő (4-8 m munkaszélességű) gépek oldalirányú rendképzésre alkalmasak. Egy forgórész esetén a szellős rend a gép baloldalán a rendterelő és forgórész között alakul ki. A két forgórészes gépeknél az elöl dolgozó rotor az összegyűjtött szálas anyagot a hátul dolgozó rotornak adja át és az alakítja ki a változtatható geometriájú rendet. A két rotor forgásiránya egyező. Ezekkel a gépekkel két szűkített rend is képezhető. A középső rendképző gépeknél egymással szemben, szimmetrikusan elhelyezkedő, ellentétes forgásiránnyal dolgozó két vagy négy rotor a gép tengelyében képezi a szellős rendet. A két forgórészes gépek munkaszélessége 6-9 m között, a négy forgórészeseké 10-16 m között alakul. A forgórészek átmérőjével a vezérlőpályán futó villakarok száma is változik, 8 és 14 darab között. A vezérelt villás rendképzők úgy tudnak laza, szellős rendeket képezni, hogy lekövetik a kézi villázás folyamatát. A villafogak kis sebességgel függőlegesen hatolnak be a renden lévő takarmányba(felszúrják azt), majd 90 fokban nagy sebességgel elfordulva görgetik és dobják azt rendre. Így laza tupírozott rendet képeznek.

Az egy forgórészes rendképzők általában traktorra függesztett kivitelben, a több forgórészesek félig függesztett, vagy vontatott kivitelben készülnek, és hordozó vázuk talajkerekeken gördül. A három méternél nagyobb munkaszélességű rendkezelő gépek forgó szárnyai szállításkor hidraulikusan összehajthatók, hogy ne zavarják a többi jármű mozgását. Beállítani a villák talajfelszínhez mért magasságát – egyes típusoknál a forgórészek egymáshoz képesti távolságát, illetve a rendterelők távolságát lehet. A munkasebességet és a rotorok fordulatszámát ezeknél a gépeknél is a rend tömegének és a szálastakarmány fajtájának függvényében kell megválasztani. Míg a gyepszéna kevésbé kényes a beavatkozásokra, addig a pillangósok már fonnyasztott állapotban is hajlamosak a levélpergésre, pedig a levelük tartalmazza a legtöbb tápanyagot. Ezért a pillangósok rendkezelésénél kisebb (5-6 km/h) sebességgel és alacsonyabb rotor-fordulatszámmal célszerű a rendre rakást elvégezni. Kisebb hozamok esetén (második vagy harmadik kaszálásnál) szükséges a szűkített rendek összerakása is, hogy a betakarító gépek minél kevesebb nyomvonalon, termelékenyebben végezzék a munkájukat. A vezérelt villás rendképzők alkalmasak több szűkített rendből egy nagy méretű rendet kialakítani akár 20-30 méteres munkaszélességről is.

Az egy forgórészes rendképzők általában traktorra függesztett kivitelben, a több forgórészesek félig függesztett, vagy vontatott kivitelben készülnek, és hordozó vázuk talajkerekeken gördül. A három méternél nagyobb munkaszélességű rendkezelő gépek forgó szárnyai szállításkor hidraulikusan összehajthatók, hogy ne zavarják a többi jármű mozgását. Beállítania villák talajfelszínhez mért magasságát – egyes típusoknál a forgórészek egymáshoz képesti távolságát, illetve a rendterelők távolságát lehet. A munkasebességet és a rotorok fordulatszámát ezeknél a gépeknél is a rend tömegének és a szálastakarmány fajtájának függvényében kell megválasztani. Míg a gyepszéna kevésbé kényes a beavatkozásokra, addig a pillangósok már fonnyasztott állapotban

is hajlamosak a levélpergésre, pedig a levelük tartalmazza a legtöbb tápanyagot. Ezért a pillangósok rendkezelésénél kisebb (5-6 km/h) sebességgel és alacsonyabb rotor-fordulatszámmal célszerű a rendre rakást elvégezni. Kisebb hozamok esetén (második vagy harmadik kaszálásnál) szükséges a szűkített rendek összerakása is, hogy a betakarító gépek minél kevesebb nyomvonalon, termelékenyebben végezzék a munkájukat. A vezérelt villás rendképzők alkalmasak több szűkített rendből egy nagy méretű rendet kialakítani akár 20-30 méteres munkaszélességről is.

Műszaki adatok

Típus: SaMasz

Z – 300

Z – 350

Z – 410

Z – 470

Szélesség: (m)

3.00

3,50

4.10

4.70

Szállítási szélesség :(m)

1,50

1,50

1,60

2,30

Rotorok száma: (db)

1

Fogkarok száma: (db)

8

9

11

13

TLT: (f/min.)

540

Traktor teljesítmény: (LE)

20

20

30

50

Munkaképesség: (ha/h)

~ 3,0

~ 3,5

~ 4,5

~ 5,6

Gumiabroncsok:

15 x 6,00-6

16 x 6,00-6

Tömeg: (kg)

310

340

555

815